نویسنده Ž سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 02:19 ب.ظ نظرات ()کشف ارتباط مستقیم میان ورزش شدید و احتمال ابتلا به بیماری ای‌ال‌اس


دانش > پزشکی – همشهری آنلاین:
داشتن تمرینات ورزشی منظم یکی از بهترین تغییراتی است که کسی می‌تواند در سبک زندگی خود ایجاد کند،‌اما نتایج پژوهشی جدید نشان می‌دهند این کار می‌تواند احتمال ابتلا به بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک یا ای‌ال‌اس را در افراد افزایش دهد.

براساس گزارش ساینس،‌ بیماری ای‌ال‌اس نوعی بیماری موتورهای نورونی پیشرفته‌است كه بیشتر افراد آن را با نام پروفسور مشهور بریتانیایی، استفان هاوكینگ فقید می‌شناسند زیرا او نیز به همین بیماری مبتلا بود. اما هنوز اطلاعات چندانی درباره دلیل ابتلا به این بیماری مرگبار وجود ندارد و محققان نیز به تازگی دریافته‌اند فعالیت‌های ورزشی شدید می‌تواند یكی از عوامل خطرساز ابتلا به این بیماری باشد.

به گفته لئونارد ون‌دنبرگ عصب‌شناس دانشگاه اوترخت در هلند، میان ابتلا به این بیماری ورزش شدید ارتباط خطی آشكاری وجود دارد كه شدت این ارتباط با افزایش شدت فعالیت‌های ورزشی بیشتر می‌شود.

محققان برای بررسی ارتباط میان فعالیت‌های ورزشی و بیماری ای‌ال‌اس به بررسی سبك زندگی 1500 فرد بزرگسال مبتلا به این بیماری در ایرلند،‌ایتالیا و هلند پرداختند. داده‌های ثبت شده از این افراد كه توسط مصاحبه و پرسشنامه جمع‌آوری شده‌بودند، شامل اطلاعاتی درباره میزان فعالیت‌های فیزیكی آنها در طول زندگی‌شان، جنسیت آنها، و اطلاعاتی درباره سطح تحصیلات،‌سوابق كاری و میزان سیگار و الكل مصرفی آنها بود.

داده‌های گردآوری شده با داده‌های گروه كنترلی متشكل از 3000 داوطلب سالم كه از نظر جمعیت‌شناسی تا حد امكان به گروه بیماران نزدیك بودند،‌مقایسه شدند. زمانی كه تمامی گزینه‌ها با یكدیگر مقایسه شدند،‌تنها گزینه فعالیت فیزیكی به جا ماند كه ظاهرا تاثیر قابل‌توجهی بر احتمال ابتلای افراد به این بیماری دارد.

در این مطالعه فعالیت‌های فیزیكی براساس شاخصی به نام معادل متابولیكی یك فعالیت یا MET سنجیده می‌شدند و محققان دریافتند هرچه امتیاز MET در افراد بالاتر باشد، خطر ابتلا به ای‌ال‌اس در آنها افزایش پیدا می‌كند. این یافته درمورد فعالیت‌های فیزیكی در اوقات فراغت یا در زمان كار صدق می‌كند.

میانگین خطر افزایش یافته برای فعالیت فیزیكی در اوقات فراغت 7 درصد و در فعالیت‌های كاری 6 درصد محاسبه شده‌است كه شاید چندان قابل توجه به نظر نیاید،‌اما به گفته محققان این خطر كلی را زمانی كه دو فرد كه یكی فعالتر از حد عادی و یكی غیرفعال‌تر از حد عادی است، می‌توان تا 26 درصد درنظر گرفت.

مهم است به یاد داشته‌باشید كه طبیعت مشاهده‌گر این سبك از پژوهش‌های علمی كه داده‌های آن براساس گزارش فردی هریك از داوطلبان از زندگی شخصی‌شان گرد‌آوری می‌شوند،‌می‌تواند نتایج نادرستی را به دنبال داشته‌باشد. اما محققان باور دارند نتایج به دست آمده ارزش بررسی‌های بیشتر را دارد، به ویژه كه هنوز نتوانسته‌اند توضیحی برای وجود این ارتباط میان ورزش و بیماری ای‌ال‌اس بیابند.لینک منبع

مطلب کشف ارتباط مستقیم میان ورزش شدید و احتمال ابتلا به بیماری ای‌ال‌اس در سایت مفیدستان.